آیا یک شهر می تواند پایدار باشد؟

این کتاب به بررسی شهرها در آینده می‌پردازد. شهرها آینده جهان هستند. امروزه بیش از نیمی از جمعیت جهانی ساکن شهرها هستند و انتظار می رود این تعداد تا سال 2050 دو برابر شود. شکی نیست که شهرها در حال رشد هستند و بحث در مورد چگونگی رشد آنها لازم و ضروری است. در این کتاب این سوال مورد بررسی قرار می‌گیرد که: آیا ما در زیرساخت‌های فیزیکی و اجتماعی لازم برای شهرهای قابل زندگی عادلانه و پایدار سرمایه‌گذاری خواهیم کرد؟

در فصل اول، شاکله کنونی جهان ابتدا لحظه فعلی ما را در بطن جاری حیات بشر قرار می دهد، و شهرها را در فرآیند تاریخ بشر بررسی می‌کند. همچنین عناصر ساختاری اساسی هر شهر را مانند منابع و سوخت ها، مردم و اقتصاد و تنوع زیستی ارزیابی می کند. در فصل دوم متخصصانی که در برخی از ابتکاری‌ترین پروژه های پایداری شهری جهان فعالیت می‌کنند، نواندیشی تجربی خود را به اشتراک می‌گذارند. طرح‌های موفق از موقعیت‌های مکانی متنوع در جهان مانند احمدآباد در هند، فرایبورگ در آلمان، شانگهای و چین ارائه شده‌اند. در بسیاری از موارد، مردم محلی برای ارتقاء شهرهای خود اقدام می‌کنند، حتی وقتی تلاش‌های دولتی و ملی متوقف شده است. فصل سوم و چهارم عوامل مقطعی را بررسی می‌کند که بر موفقیت همه شهرها تأثیر می گذارد. مباحثی از ضعف مدیریت پسماند و توسعه حمل و نقل عمومی تا مشارکت مدنی و نظارت بر دولت‌های ناکارآمد. در طول زمان، خوانندگان مهمترین چالش‌های پیش‌روی جوامع و امیدوارکننده ترین راه حل‌های در حال توسعه را ارائه می‌کنند. نتیجه، تصویری از شهرهای امروز و چشم‌انداز شهرهای پایدار جهانی در فردا است.

این کتاب توسط موسسه دیده‌بان جهان (Worldwatch Institute)، در 447 صفحه توسط انتشارات جزیره (Island Press) که یک انتشارات خصوصی غیرانتفاعی محیط‌زیستی است در سال 2016 به چاپ رسیده است. در آخرین نسخه با عنوان State of the World، از انتشارات موسسه Worldwatch، کارشناسانی از سراسر جهان اصول اصلی شهرنشینی پایدار و شهرهای دارای مشخصات پایداری را بررسی می‌کنند.

درباره نویسنده

موسسه Worldwatch از طریق تحقیقات و اقدامات گسترده الهام بخش، تلاش می کند سرعت انتقال به جهانی پایدار را که نیازهای انسان را برآورده می‌کند، بیشتر کند. اهداف اصلی این موسسه دستیابی جهانی به انرژی‌های تجدیدپذیر و مواد غذایی مفید و سالم، گسترش اشتغال و توسعه مناسب محیط زیست، تبدیل فرهنگ از مصرف گرایی به پایداری و پایان زودرس رشد جمعیت از طریق فرزندآوری سالم و برنامه‌ریزی است.

Worldwatch در سال 1974 توسط لستر براون به عنوان یک موسسه تحقیقاتی مستقل که به نگرانی‌های جهانی محیط‌زیستی اختصاص داده شده بود، تاسیس شد. به دلیل آینده‌نگری و تجزیه و تحلیل مبتنی بر واقعیت، به سرعت توسط نظریه‌پردازان و متخصصان سراسر جهان شناخته شد. Worldwatch با تأکید بر ترکیبی از مدیریت دولتی، شرکت‌های خصوصی و اقدامات شهروندان (مشارکت مدنی) که می‌تواند یک آینده پایدار را به واقعیت تبدیل کند، راه حل‌های ابتکاری برای مشکلات قابل حل ارائه می‌دهد. موسسه Worldwatch گزارش‌ها و کتاب‌های مختلفی در خصوص وضعیت کنونی جهان و برنامه‌های آتی و وضعیت علائم حیاتی را منتشر می کند.

انتشاراتکتب تخصصی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *